História - Rendošovci

MUZIKA
MILANA RENDOŠA
MILANA RENDOŠA
Prejsť na obsah


Ľudová hudba sa začala formovať v roku 1993 vo folklórnom súbore Železiar. Odvtedy prešla viacerými zmenami. Z pôvodnej zostavy dodnes účinkuje Ľuboslav Hudák a Milan Rendoš. Ich hráčske majstrovstvo i osobnostný vývin formovali celú zvukovú podobu skupiny. Najprv sa snažili priblížiť k tradíciám hry, ktorú v súbore Železiar pestovali predchádzajúci hudobníci Bundovci. Postupne sa zamerali na prepisy nahrávok autentických ľudových hudieb. Výsledkom tohto snaženia je súčasný zvuk a štýl hry kapely.

                                       

Účinkovala v relácii Cimbalparáda na vlnách Rádia Regina (RTVS) i v populárnej televíznej relácii Kapura (RTVS). Niekoľko rokov sprevádza tanečníkov a spevákov na regionálnych i celoslovenských súťažiach (Šaffova ostroha, Dargovská ruža, Na košickej turňi, Slávik Slovenska).

Popri vlastných aktivitách hudba spolupracovala s košickými folklórnymi kolektívmi Železiar, Hornád, Borievka, Omladina, ale aj s ďalšími významnými interpretmi (Drišľak, TRIANGO Petra Breinera, husľový virtuóz Stanislav Palúch, Kandráčovci)

V roku 2010 s Baletom Štátneho divadla v Košiciach vytvorili úspešné dielo Jánošík, v roku 2018  dielo  Rodná zem.


Návrat na obsah